image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Střední odborné učiliště plynárenské Pardubice, Poděbradská 93, 530 09 Pardubice, tel.:+420 466 798 641, fax:+420 466 798 655, e-mail:sekretariat@sou-plynarenske.cz

Aktuality

              Historie: 2016-17   2015-16   2014-15   2013-14

Školní rok 2017-18

ENERSOL krajská konference

Ve čtvrtek 22.2.2018 proběhla na SPŠE a VOŠ Pardubice krajská konference vzdělávacího projektu ENERSOL. Konference byla v rámci 15. ročníku celostátního vzdělávacího projektu ENERSOL o využívání obnovitelných zdrojů energie, úspory energií a snižování emisí v dopravě. Konferenci organizovalo regionální centrum projektu, které je na naší škole. Mimo naší školy se zúčastnily soutěžní projekty Středního odborného učiliště plynárenského Pardubice a Střední školy automobilní Holice.

Celkem 8 projektů soutěžilo v kategoriích „enersol a praxe“,„enersol a inovace“ a „enersol a popularizace“. V porotě byli zástupci Národního ústavu pro vzdělávání v Praze, Ekocentra PALETA Pardubice a Univerzity Pardubice. V kategorii „enersol a praxe“ zvítězil projekt SPŠE „Inteligentní havarijní semafor pro řízení dopravy“, autorem je Jiří Michálek pod vedením Ing. Lukáše Štědrého a Matěje Chvojky. V kategorii „enersol a inovace “ zvítězil projekt Středního odborného učiliště Plynárenského v Pardubicích „Všeobecně o CNG v automobilech“ autora Oldřícha Nedvídka pod vedením Mgr. Radoslava Housy.V kategorii „enersol a popularizace“ zvítězil projekt naší školy „Propagace třídění odpadů ve Starém Hradišti“, autoři jsou Filip Vít, Natálie Svobodová, Kateřina Pelejová a Jakub Jirout pod vedením Mgr. Jaroslava Svobody.

Na základě výsledků bylo sestaveno reprezentační družstvo Pardubického kraje. Vybráni byli zástupci 7 projektů dle umístění. Zastoupeny jsou všechny zúčastněné školy.

Krajskou konferenci navštívili zástupci vedení zúčastněných škol. Mezi hosty byl také ředitel Mgr. Martin Valenta (Střední odborné učiliště plynárenské Pardubice). Na správný průběh dohlížel manažer projektu Enersol Ing. Jiří Herodes.

Krajská konference proběhla úspěšně a bez problémů. Za hladký průběh patří veliké poděkování realizačnímu týmu. Hlavně těm, kteří zpracovali a pomohli připravit projekty. Nadále držme palce krajskému družstvu v republikovém klání koncem března v Plzni.


foto bude dodáno
Kouzlo řemeslných učebních oborů: Plynař

(26.1.2018)
      O výjimečnosti učebního oboru Mechanik plynových zařízení, který se vyučuje na Středním odborném učilišti plynárenském v Pardubicích, nemůže být pochyb. Plynaři se v České republice mohou vyučit pouze v Pardubicích a v Brně. Samostatné plynárenské učiliště je ale jenom v Pardubicích.
      „Obecně se žáci na učiliště příliš nehrnou, nám se však každoročně daří naplnit kapacitu. Obrovsky totiž stoupá poptávka firem po plynařích. I kdybychom vyučili třikrát více absolventů, než máme, stále najdou uplatnění,“ konstatuje ředitel školy Martin Valenta.
      „Současný stavební boom by nebyl myslitelný bez kvalifikovaných odborníků. Pardubický kraj, jakožto zřizovatel středních škol, podporuje rozvoj škol, které vychovávají pracovníky pro stavební segment, významným subjektem je právě pardubické plynárenské učiliště,“ uvádí radní pro školství Bohumil Bernášek.
      V průběhu studia dostanou žáci základ pro práci ve velkých plynárenských společnostech, ale i ve firmách, které se orientují na plynové spotřebiče. „Absolventi mohou vykonávat činnosti související s přepravou a distribucí zemního plynu nebo provádět například servisy plynových kotlů,“ uvádí ředitel.
      „Vyučil jsem se již instalatérem a nyní navštěvuji obor plynař, abych mohl v budoucnu dělat např. bytové instalace. Už teď jsem dostal nabídky od několika firem,“ potvrzuje slova ředitele žák 2. ročníku Michal Vodička.
      Mladí plynaři na učilišti projdou také všemi typy svářečských kurzů. „Ze začátku se občas kluci bojí, ale pak zjistí, že když se vše dělá tak, já má, je sváření zábava. Říkám jim, že se vlastně při sváření učí magii, protože spojit dva předměty k sobě umí jen kouzelníci,“ říká s úsměvem učitel odborného výcviku a technolog svařování Lukáš Nekola.
Rekvalifikační kurzy i vlastní internát
      Odborný výcvik žáci vykonávají do 2. ročníku ve školních dílnách, ve 3. ročníku absolvují souvislé praxe ve firmách. „Nejvýznamnějším partnerem je společnost Innogy, spolupracujeme ale také s Pražskou plynárenskou, firmou Gasco a mnoha dalšími,“ jmenuje příklady ředitel s tím, že partnerem je i Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů. Někteří partneři také talentovaným žákům nabízí stipendijní programy.
      Na Středním odborném učilišti plynárenském v současné době studuje zhruba 300 žáků. Kromě tříletého učebního oboru Mechanik plynových zařízení nabízí učební obory Instalatér a Kominík a maturitní obor Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení. Výuční list v oborech Kominík a Mechanik plynových zařízení mohou také zájemci získat po absolvování ročního rekvalifikačního kurzu. Škola, kterou ze 75 procent navštěvují žáci ze vzdálenějších oblastí, nabízí žákům ubytování ve vlastním domově mládeže – internátu.
Školní akce 5.12.2017, Praha - Museum komunismu, adventní Praha
Průběh: Studenti se zúčastnili exkurze do Muzea komunismu, kde se seznámili s expozicí týkající se především českých dějin (30. léta 20.století – současnost), byla jim předložena komentovaná prohlídka. Získané poznatky studenti uplatní hlavně při ústní části MZ z ČJL. Následovala prohlídka adventní Prahy. Akce proběhla bez jakýchkoli problémů.
Pedagogický dozor: p.Tomášková a Vyvlečka

Středa, 29.11.2017 od 15.00 hod. - Schůzky rodičů a informační odpoledne15.11.2017 KB Florbal Challenge, Pardubice


14.-15.11.2017 Ukázka dopojení plynovodní přípojky ke spotřebičům, Medlešice

14.11.2017 Stolní tenis v SPŠ stavební, Hradec Králové

10.11.2017 ukázka uvedení plynové kotelny do provozu, Praha

9.11.2017 Florbal - okresní kolo Olympiády mládeže, Pardubice
Postupový klíč byl jasný. Hrálo se ve 2 skupinách a z nich postupovali přímo vítězové a dalším postupujícím byl tým, který vzešel ze vzájemného měření sil druhých celků v tabulkách. První místa si vybojovaly celky SPŠE Pardubice a EDUCA Pardubice.
V zápase o postup do finálové části se utkal náš tým SOUP v derby zápase proti našim sousedům a to SPŠCH Pardubice.
SOUP : SPŠE Pardubice 5:5 sn. 8:7 Branky SOUP : Bureš 2, Janeba, Chramosta, Starý - rozhodující sn.Janeba.
Tento zápas se musel líbit, protože skóre se měnilo jak na houpačce. Velice brzo jsme prohrávali 0 |: 2 a vypadalo to na exhibici soupeře. K obratu však zavelel Janeba proměněním nájezdu za faul soupeře a o několik málo okamžiků vyrovnal Starý svým premiérovým gólem po krásné samostatné akci. To však nebylo vše, Chramosta vstřelil vedoucí gól a navíc pak ještě skóroval Bureš po důrazu Mužíka před brankou. Do druhého poločasu nastoupil soupeř jak vyměněný a po rychlých brankách zápas otočil pro změnu on na skóre 4:5 v náš neprospěch. Už to vypadalo na naši prohru, ale při naší power play vzal osud utkání do svých rukou Bureš a krásnou střelou k tyči vyrovnal. Do konce chybělo 5s. V rozhodujících penaltách to také bylo napínavé a štěstí se přiklonilo k nám, když rozhodující nájezd proměnil Janeba.
Sestava : Batelka, Sunkovský - Blažek, Sláma, Kadleček, Janeba, Chramosta - Trupl, Krátký, Starý, Kovařík, Mužík, Bureš
V příštím týdnu nás čeká finále, byly jsme nalosováni do velice těžké skupiny, ve které můžeme jen získat, pokud si hráči do těchto utkání vezmou to pozitivní z posledního zápasu. Soupeři nám budou týmy SPŠE Pardubice a Gymnázia Dašická Pardubice.
8.11.2017 Turnaj ve stolní tenise, SOUP

8.11.2017 Buderus - školící středisko, Praha

7.-10.11.2017 Ukázky kontroly spalinových cest, Pardubice
8.11.2017 - kominici 2IK
Ukázka kouřovodů od stacionárních kotlů na ZP. Procvičování pojmů ČSN 734201 komíny úzké a střední.


7.11.2017 - kominici 2IK
Ukázka spalinové cesty od kotlů na ZP: Žáci si osvojili názvosloví z ČSN 734201. Například významy, jak vypadá ve skutečnosti zhotovení samostatného kouřovodu připojeného na samostatný komín, společného kouřovodu na společný komín a samostatného kouřovodu na společný komín. Dále význam stacionární nebo závěsný spotřebič a významy kotel, zásobník vody a průtokový ohřívač na zemní plyn, a rozdíl mezi kondenzačním a termickým kotlem.7..11.2017 Montáž zařizovacích předmětů - WC, umývadla a pisoáru, Rybitví

6.11.2017 Ukázka vyhledávání úniku plynu u plynových spotřebičů, Heřmanův Městec

1.-3.11.2017 Montáž zařizovacích předmětů - WC, umývadla a pisoáru, Rybitví

1.11.2017 Odborný seminář - Spalinové cesty a komíny, Hradec Králové

31.10.2017 Exkurze do bioplynové stanice, Rybitví

30.10.2017 Ukázka odvzdušnění přípojky, Trnová

25.10.2017 Ukázka montážek kotle UT, Pardubice

25.10.2017 Kontrola spalinové cesty na tuhá paliva - kachlová kamna, Jesničánky

25.10.2017 Ukázka svařování inertním plynem, Dolany

24.10.2017 Kontrola spalinové cesty, L.Bohdaneč

23.10.2017 Ukázka a montáž rozvodu UT, Břehy

23.10.2017 Ukázka svařování inertním plynem, Dolany

19.10.2017 Montáž HUP, Medlešice

Ve středu 18. října 2017 se v naší škole uskutečnilo setkání žáků a pedagogů se zástupci spolupracující společnosti, Pražské plynárenské, a. s. Důvodem setkání bylo seznámení žáků, budoucích plynařů, nejen se současností a s perspektivami plynárenství, ale také s historií plynárenství na území hlavního města od jeho počátků v roce 1847. Zajímavosti o prvních pokusech a objevech, od využití svítiplynu v plynových lampách, budování městských plynáren, jejich provozu i haváriích, až po úplné ukončení éry svítiplynu a definitivní vítězství zemního plynu v roce 1996 poutavě sdělil žákům Ing. Jan Žákovec, propagátor a popularizátor všeho, co souvisí s plynárenstvím, zejména s jeho historií, s kterou mají možnost se návštěvníci seznámit v jediném plynárenském muzeu na našem území v areálu Pražské plynárenské v Michli. Zástupci Pražské plynárenské instalovali v prostorách školy informační panely vyrobené k letošnímu 170 výročí, které zůstanou ve škole do konce října.

18.10.2017 Střelecké závody, Pardubice

5.10.2017 Ukázka instalace kotle a solárního zásobníku TV, Medlešice

5.10.2017 Okresní přebor O pohár Masopusta, Pardubice

29.9.2017 Ředitelské volno

27.9.2017 Ukázka instalace kotle na ústřední topení, L.Bohdaneč26.9.2017 Návštěva divadelního představení, Pardubice

21.9.2017 Návštěva soutěže Řemeslo SKILL 2017 a workshop dodavatelů, Vysoké Mýto
fotogalerie
20.-21.září se na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě se uskutečnila soutěž učňů Řemeslo/Skill 2017.Zde přímo na dlažbě náměstí postupně vyrůstaly zdi koupelen a u nich se míhali mladí zedníci, instalatéři, obkladači, montéři suchých staveb a truhláři. Naše škola se aktivně zapojila a vyslala dva žáky 3. ročníku oboru vzdělání instalatér Kohoutka Petra a Hrušku Petra.Oba dva zvládli svůj úkol dobře a rozhodně neudělali ostudu.V celkové pořadí oboru instalatér obsadili třetí místo. Za reprezentaci školy jim patří poděkování. Kromě soutěží byl prostor náměstí zaplněn stánky, ve kterých mohli návštěvníci shlédnout, případně si i vyzkoušet činnosti spojené s výše uvedenými řemesly. Akce se vydařila a měla svůj přínos pro propagaci oborů, které jsou na trhu práce stále více žádané.

20.-21.9.2017 Mezinárodní soutěž v řemeslných dovednostech, Vysoké Mýto

19.-20.9.2017 Výměna plynového kotle, Medlešice

18.-22.9.2017 Adaptační kurz - 1.ročníky, Louňovice pod Blaníkem


14.9.2017 Čištění a kontrola spalinových cest, Nemošice


13.-14.9.2017 Machři roku, Praha
fotogalerie
14. září se na Palackého náměstí a v Zítkových sadech v Praze uskutečnilo „Celostátní setkání učňovské mládeže MACHŘI ROKU 2017“. Soutěžilo se v oborech truhlář, strojní mechanik a elektrikář – silnoproud. Do soutěže se aktivně zapojila i naše škola, která vyslala dva žáky 3. ročníku oboru vzdělání mechanik instalatérských a elektrotechnických zřízení, Dominika Chmelíka a Filipa Marka. Přestože naši borci měli v konfrontaci s „čistými“ elektrikáři trochu nevýhodu a na stupně vítězů nedosáhli, zvládli svůj úkol dobře a rozhodně neudělali ostudu. Za reprezentaci školy jim patří poděkování.
Kromě soutěží byl prostor Palackého náměstí zaplněn stánky, ve kterých mohli návštěvníci shlédnout, případně si i vyzkoušet činnosti spojené s výše uvedenými řemesly. Přes nepřízeň počasí a téměř celodenní drobný déšť se akce vydařila a měla svůj přínos pro propagaci oborů, které jsou na trhu práce stále více žádané.

12.9.2017 Kontrola spalinových cest, Staré Jesenčany

8.9.2017 Veletrh Maro, Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Historie

2016-17
2015-16
2014-15
2013-14